Kā sagatavot nātres, lai var likt uz šķīvja vai zupas katlā?
Tieši jaunās nātrītes, kas tikko izaugušas, ir vitamīniem bagātākās, sulīgākās un gardākās.
Ir tikai maza nianse – tās dzeļ. Un, ja dzeļ rokā, dzels arī mēlē, tāpēc priekšapstrāde ir obligāta.
Sāksim ar nātru lasīšanu – izvēlies vietas, kas nav tuvu ceļam, dzelzceļam. Lai pasargātu rokas no sadzelšanas, noderēs cimdi. Izvēlies jaunākās nātres un mazākās lapiņas.
Kad nātres pārnestas mājās, rūpīgi noskalo tās zem tekoša ūdens, lai atbrīvotu no smiltīm, kādiem sīkiem kukainīšiem un gružiem.
Tālāk nātres ir jāblanšē jeb 2 minūtes jāvāra karstā ūdenī. Šis process atbrīvos lapiņas no dzeļmatiņiem, un tās būs drošas ēšanai.
Lai lapiņas nezaudē krāsu, garšu un vitamīnus, tās pēc blanšēšanas strauji atdzesē, noskalojot pēc iespējas aukstākā ūdenī.
Gatavs! Atliek tikai izvēlēties, ko gardu gatavosi – liksi nātres zupā, papildināsi salātus vai blendēsi kādā gardā, pavasarīgā smūtijā.
Avots: Receptes.lv
4 dzērieni, kas spēj paaugstināt dzelzs līmeni asinīs
1. Biešu sula
Bietes satur daudz vērtīgu uzturvielu, ne tikai dzelzi, bet arī folātus, mangānu, kāliju, C vitamīnu. 100 gramos biešu sulas ir aptuveni 0,8 mg dzelzs.
2. Plūmju sula
Žāvētas plūmes satur ļoti daudz dzelzs. Izdzerot vienu tasi žāvētu plūmju sulas, jūs varat uzņemt 2,8 mg dzelzs, kas ir gandrīz viena piektā daļa no dienā ieteicamās devas. Žāvētu plūmju sula ne tikai paaugstina dzelzs līmeni asinīs, bet arī palielina enerģijas līmeni.
3. Piparmētru tēja
Interesanti, bet arī piparmētru tēja var palīdzēt paaugstināt hemoglobīna līmeni. Aptuveni 100 gramos piparmētru lapiņu atrodami 16 mg dzelzs. Katru rītu izdzerot tasi piparmētru tējas, jūs varat uzņemt pat 4 mg dzelzs.
4. Zirņu proteīna pulveris
Zirņu proteīna pulveris ir ne tikai labs dzelzs, bet arī olbaltumvielu avots. Ja ik dienu izdzersiet, piemēram, smūtiju, kuram pievienosiet 20 gramus zirņu proteīna pulvera, tad ne tikai palielināsiet uzņemto olbaltumvielu daudzumu, bet arī vienā šādā reizē uzņemsiet aptuveni 30% no dienā ieteicamā dzelzs daudzuma.
Avots: LifeHacks.lv
Kā ēdamās pavasara sēnes atšķirt no indīgajām
Teju katram ir savs vienīgais pareizais viedoklis par to, kā indīgās bisītes atšķirt no ēdamajām sēnēm – lāčpurniem un ķēvpupiem. Tā kā visas krunkainās pavasara sēnes no skata ir visai līdzīgas, tad daudzi tās maldīgi dēvē par murķeļiem, bez bažām liekot vienā grozā. Diemžēl, salasot un noēdot tā pavairāk bisīšu, rezultāts var būt visai skumjš.
Parastā bisīte ‘Gyromitra esculenta’. Bisītes arī mēdz būt gaišākas vai tumšākas, tomēr caurmērā tumšākas par lāčpurniem. Krokojums neregulārs, atgādina smadzenes. Aug priežu mežos, izcirtumos, gar taciņām. Foto: Mikoloģes Initas Dānieles privātais arhīvs
Parastais lāčpurns ‘Morchella esculenta’. Lāčpurni mēdz būt gaišāki vai tumšāki, ir pat vairākas varietātes. Cepurītes krokojums atgādina regulāras formas šūnas. Aug dārzos, parkos, lapkoku mežos. Foto: Mikoloģes Initas Dānieles privātais arhīvs
Divas bisīšu sugas kopā: lielākā un gaišākā ir dižā bisīte ‘Gyromitra gigas’, mazākā un tumšākā – parastā bisīte ‘Gyromitra esculenta’. Krāsa un izmērs ne vienmēr ir izšķirošais šo sugu atšķiršanā. Sporas gan labi atšķiras! Foto: Mikoloģes Initas Dānieles privātais arhīvs
Speciāliste skaidro, ka vārda “murķelis” lietošana izraisot tikai pārpratumus, tāpēc labāk to nelietot vispār: “Šis nosaukums ir radies kā sena tulkošanas kļūda.
Diemžēl nekorekta tulkojuma rezultātā vārds “murķelis” ir “aizgājis” ne pie tās sēnes, un rezultātā par murķeļiem tautā visbiežāk saukā tieši bisītes, nevis lāčpurnus.” Juceklis ar nosaukumiem ir īpaši bīstams tāpēc, ka lāčpurns skaitās delikatese, bet bisīte, lai kā daudziem negribētos ticēt, tomēr ir indīga sēne. “Jā, pēdējos gados neviens no bisītēm nomiris tiešām nav, bet nopietni saindēšanās gadījumi ar nonākšanu slimnīcā ir bijuši.
Avots: Receptes.lv
Neparasts triks, kā pavisam viegli un ātri izspiest sulu no vesela citrona
Reizēm izspiest sulu no vesela citrona nav viegli, nepieciešams pielikt visai lielu spēku. Ja jums mājās nav citrusaugļu sulu spiede, tad šis process, iegūt citronu sulu, var būt vēl grūtāks. Mums ir ideja, kā šo darbiņu atvieglot.
Lai pavisam viegli būtu ar rokām izspiest citronu sulu, jums nepieciešams citrusaugli nedaudz pasildīt.
Šādā situācijā labs palīgs būs mikroviļņu krāsns.
Četri soļi, kā pavisam vienkārši izspiest citronu sulu:
- Ielieciet uz 10 sekundēm veselu citronu mikroviļņu krāsnī.
- Pēc šīm 10 sekundēm izņemiet citronu laukā no mikroviļņu krāsns. Pagaidiet līdz tas nedaudz atdziest.
- Ņemiet nazi un pārgrieziet citronu uz pusēm.
- Izspiediet citronu sulu.
Šādā veidā jums būs daudz vieglāk iegūtu sulu no vesela citrona. Citronam sasilstot, tas kļūs mīkstāks!
Avots: LifeHacks.lv
11 vislabākās “tautas metodes”: kā iztīrīt traipus.
1. Kafijas vai stipras tējas traipus berzē ar siltā ūdenī samitrināti suku. Tad apģērbu mazgā siltā ziepjūdenī, kam pievieno pustējkaroti sodas vai arī 1 tējkaroti ožamā spirta uz 1 l ūdens, pēc tam skalo divas reizes siltā un vienu reizi aukstā etiķūdenī.
2. Svaigu šokolādes traipu var tīrīt ar ožamā spirta šķīdumu vai arī ar ļoti koncentrētu sālsšķīdumu.
3. Olas radītos traipus jācenšas iztīrīt pēc iespējas ātrāk, jo to sastāvā esošās olbaltumvielas ar laiku pārvēršas nešķīstošos savienojumos, kurus ļoti grūti iztīrīt. Svaigus traipus tīra ar ūdeni, kam pievienots ožamais spirts.
4. Ogu sulas traipu, ja tas svaigs, ierīvē ar citrona šķēlīti. Var ierīvēt ar etiķi un tad mazgāt kā parasti.
5. Baltvīna traipu ieteicams parīvēt ar ledusgabaliņu, līdz tie izzūd. Pēc tam tīrīto vietu nosusina ar salveti. Ledu var aizstāt ar ļoti aukstu ūdeni.
6. Asins traips nekavējoties jāizskalo vēsā ūdenī. Ja nepieciešams, apģērba gabals, palags vai kas cits, uz kura ir asins atstātie traipi, jāiemērc ziepjūdenī (ūdens un veļas ziepju maisījums) uz vairākām stundām.
7. Sadzeltējušu gultasveļu, kas pārāk ilgi turēta skapī vai kumodē, var glābt, iemērcot novārījumā, kas pagatavots no diviem vai trim rabarbera kātiem un 3 tasēm verdoša ūdens. Pēc tam gultasveļu izžauj saulē. Atkārto tik reižu, cik nepieciešams, līdz dzeltējums pazudis. Rabarberu novārījuma vietā var izmantot 1 tasi citrona sulas, kas izšķīdināta 2 tasēs ūdens.
8. Piena un saldējuma traipi jātīra ar siltu, bet ne karstu ūdeni. Olbaltumvielas karstā ūdenī sarecē un būs grūti iztīrāmas.
9. Svaigus zāles traipus var vienkārši izmazgāt siltā ziepju šķīdumā ar nelielu ožamā spirta piedevu (1 tējkarote ožamā spirta uz 1 glāzi ziepju šķīduma). Var tīrīt arī ar vārāmā sāls šķīdumu (1 tējkarote sāls uz pusglāzi silta ūdens). Pēc tīrīšanas apģērbu izskalo siltā ūdenī.
10. Smaržas radīts traips izzudīs, ja to paberzēs ar spirtā samērcētu vates piciņu.
11. Lai atbrīvotos no košļājamās gumijas, apģērba gabalu ieliek polietilēna maisiņā un ievieto saldētavā uz 30–45 minūtēm. Tad košļājamajai gumijai vajadzētu nonākt nost. Ja pēdas tomēr paliek, apģērba gabalu pirms mazgāšanas var iemērkt etiķūdenī.
Īsts malkas kubikmetrs izskatās šādi.
5 tējas, kas paātrina vielmaiņu un palīdz novājēt
1. Ingvera tēja
Tējas, kurām klāt ir pievienots ingvers, organismam sniedz daudz laba. Šāda tipa dzērieni veicina labu imunitātes darbību, samazina brīvo radikāļu daudzumu organismā, kā arī var pat palīdzēt samazināt oksidatīvo stresu. Un pats būtiskākais – veicina labu vielmaiņas darbību. Tas ir pateicoties ingverā esošajiem antioksidantiem.
2. Melnā tēja
Melno tēju bieži vien cilvēki dzer, lai uzņemtu kofeīnu. Pateicoties šajā tējā esošajam kofeīnam, mēs kļūstam enerģiskāki. Tomēr tas nav vienīgais šīs tējas bonuss. Melnā tēja var palīdzēt arī “iekustināt” vielmaiņu, tas notiek pateicoties tējā esošajām uzturvielām – flavoniem. Labākais brīdis, kad dzert melno tēju, lai paātrinātu vielmaiņu, ir no paša rīta.
3. Matcha tēja
Pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti gūst matcha. Matcha ir zaļās tējas paveids, kas pazīstams ar daudzām vērtīgām īpašībām. Šis tējas veids satur gan kofeīnu, gan vērtīgos antioksidantus. Šai tējai piemīt pretiekaisuma īpašības. Ir pierādīts, ja dzersiet šo tēju pirms fiziskām aktivitātēm, tad pastāv iespēja, ka jūsu vielmaiņa tiks “iekustināta” un tā darbosies ātrāk, veicinot tauku “dedzināšanu”.
4. Zaļā tēja
Zaļo tēju bieži vien izceļ eksperti, kad ir runa par svara zaudēšanu un vielmaiņas “iekustināšanu”. Zaļā tēja ir bagāta antioksidantiem, tā ir piesātināta ar katehīniem (antioksidants), kas palīdz paātrināt tauku “dedzināšanas” procesu, īpaši fizisku aktivitāšu laikā.
5. Roibuša tēja
Roibuša tēja nāk no Dienvidāfrikas. Tā ir populāra zāļu tēja šajā reģionā. Šī tēja satur aspalatīnu, ķīmisko savienojumu, kas var palīdzēt paātrināt vielmaiņu un vienlaicīgi “dedzināt” taukus. Šī ir izcila tēja, kuru izvēlēties, ja vēlaties paātrināt vielmaiņu, bet tajā pašā laikā nevēlaties uzņemt kofeīnu. Atšķirībā no iepriekš nosauktajām tējām, šī tēja nemaz nesatur kofeīnu.
Un vēl par tējām.
Kādas Latvijas zāļu tējas izvēlēties organisma attīrīšanai.
Pienenes ir viena no iecienītākajām detoksikācijas tējām. Pienenes ir bagātas ar vērtīgām uzturvielām un vitamīniem, kas palīdz aknu un nieru darbībai. Tās ir diurētiskas, novērš vēdera uzpūšanos un uzlabo vielmaiņu. Tējai vari izmantot visas pienenes sastāvdaļas – ziedus, lapas un saknes. Tā kā pavisam drīz klāt ir pieneņu laiks, vari pats savākt izejvielas šai vērtīgajai tējai. Tikai nelasi pienenes ceļmalā, kur tās ir pakļautas izplūdes gāzēm un citiem kaitīgiem faktoriem. Lietošana: 1 ēdamkaroti pieneņu sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, vāra 15 minūtes. Dzer siltu 3 reizes pa 1/3 glāzes dienā, 25 minūtes pirms ēšanas.
Kumelītes veicina gremošanas sistēmas darbību, vēdera izeju. Kumelītes nomierina un ārstē iekaisumus, var palīdzēt arī pret pavasara alerģijām. Lietošana: 2 tējkarotes ziedu aplej ar glāzi karsta (60–80 °C) ūdens. Dzer 2–3 reizes dienā tukšā dūšā.
Diždadzis ir urīndzenošs un žultsdzenošs augs, kas palielina izdalīto urīna daudzumu. Lietošana: 5–10 g jeb 1–2 tējkarotes lapu vai sakņu aplej ar 1 l verdoša ūdens. Dzer 3 reizes dienā, pa tasītei pirms ēšanas.
Dzeltenās kaķpēdiņas sekmē žults sekrēciju, stimulē zarnu darbību. Lietošana: 1 ēdamkaroti drogu aplej ar glāzi verdoša ūdens, izdzer dienas laikā.
Ceļmallapu tējai piemīt daudz dažādu ārstniecisku īpašību. Tās palīdz pret saaukstēšanos, ārstē kuņģa un zarnu traktu slimības; ceļmallapas palīdzēs pret nieru iekaisumiem, tās ir arī lielisks asins attīrītājs. Lietošana: 1 ēdamkarotes sasmalcinātu lapu (var būt kaltētas), aplej ar glāzi karsta ūdens. Uzlējumu dzert pirms ēdienreizēm – trešdaļu glāzes trīs reizes dienā.
Bērza lapu tēja ir labs nervus nomierinošs līdzeklis. Bērzu lapas ir bagātas ar vitamīniem, to lietošana palīdz tikt galā ar neirozi, stiprina ķermeni un izvada lieko šķidrumu no organisma. Lietošana: 1 tējk. lapu vai pumpuru aplej ar 0,5 glāzēm verdoša ūdens. Lieto 3 reizes dienā.
Nātres ir bagātas vitamīniem un citām vērtīgām vielām. Tajās augstā koncentrācijā atrodams C un E vitamīns, kā arī dzelzs. Nātres pēc ziemas palīdzēs atgūt spēku un dzīvesprieku, kā arī attīrīs organismu. Lietošana: 1-2 tējkarotes drogu apliet ar 200 ml verdoša ūdens, nostādināt 20-30 minūtes. Lietot dienas garumā. Nātres vislabāk ievākt pavasarī, kad tās ir mazas un nav pāraugušas. Tad tajās arī ir vislielākā vitamīnu koncentrācija. Nātres vislabāk ievākt pavasarī, kad tās ir mazas un nav pāraugušas. Tad tajās arī ir vislielākā vitamīnu koncentrācija.
Iespēju robežās pavasarī centies uzturā iekļaut arī svaigas nātres, pieneņu lapas, gārsas, balandas un citus pirmos Latvijas zaļumus, pagatavojot, piemēram, auksto zupu vai salātus.
Toksīnus no organisma palīdzēs izvadīt arī sviedrēšanās pirtī un regulāra sportošana svaigā gaisā. Lai ķermenis adekvāti attīrītos un darbotos, tam ikdienā ir nepieciešams pilnvērtīgs miegs un zems stresa līmenis.
Kādos gadījumos tēju detokss nav ieteicams
Minētās tējas nav ieteicams lietot, ja ir paaugstināta kuņģa skābe, gastrīts, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla vai nieru un aknu problēmas.
Ja ir nopietna diagnoze, obligāti ir jākonsultējas ar savu ārstu, noskaidrojot, vai attīrošu tēju lietošana ir savienojama ar izrakstīto medikamentu lietošanu.
Tāpat attīrīšanās kūres nedrīkst veikt grūtnieces un māmiņas, kuras baro bērnu ar krūti. Atsevišķas tējas, konsultējoties ar ārstu vai vecmāti, grūtnieces drīkst lietot pēc konkrētas grūtniecības nedēļas, savukārt barojošām māmiņām ir ieteicamas tējas, kas aktivizē laktāciju.
Vesels cilvēks attīrošo tēju lietošanu var apvienot ar svaigi spiestu burkānu, seleriju, kāpostu, biešu, ābolu, citronu, greipfrūtu, apelsīnu, bērzu, kļavu vai citu sulu kūri. Dzerot attīrošās tējas un sulas, joprojām jādomā arī par uzņemtā ūdens patēriņu (1–2 l ūdens diennaktī).
Raksts tapis sadarbībā ar “Apotheka”.
Vai ir droši dzert kafiju, kurai sen beidzies derīguma termiņš?
Kafijas eksperts Artūrs Grikke norāda, ka kafija ar beigušos derīguma termiņu nav veselībai kaitīga, taču norāda, ka vidējais kafijas derīguma termiņš ir divi gadi. Pēc šiem diviem gadiem arvien straujāk pēc atvēršanas zudīs kafijas labā garša.
Eksperts norāda, ka ilgākus gadus noturēta kafija daudzmaz baudāma pēc atvēršanas būs tikai aptuveni pirmās 30 minūtes. Pēc tam saskarē ar gaisu aptuveni stundas laikā tā pilnībā izžūst un pēc pagatavošanas garšo slikti.
Vai olas svaigas? Vienkārša pārbaudīšanas metode
1. variants, kas ir vislabākais: ja ola ir svaiga, tā nogrimst un paliek tvertnes dibenā horizontāli.
2. variants: ja tā vairs nav pirmā svaiguma, tad tvertnē atradīsies apmēram pa vidu vai trauka apakšā nedaudz slīpi un ar resno galu uz augšu. Bet uzturā ir joprojām lietojama.
3. variants: savukārt, ja ola ir bojāta un uzturā vairs nav izmantojama, tā nekavējoties uzpeldēs virspusē.
Kā bez liekas šmuces apvārtīt miltos lielu daudzumu mazu zivtiņu?
Kas jādara? Ieber nedaudz miltu maisiņā, liec iekšā vairākas zivtiņas – tā, lai maisiņš nav pārāk pilns. Aizspied tam galu un viļā zivtiņas, līdz tās vienmērīgi noklājušās ar miltiem. Un tad ņem ārā no maisiņa un cep.